איך מתמודדים נכון עם שיעורי בית ומבחנים?

שיעורי בית ומבחנים / בגרויות

 

שאלה:

האם אני אמורה לעזור לילדי בהכנת שיעורי הבית שלו או שאוכל לצפות ממנו להשלים את המטלות בכוחות עצמו?

תשובה:

בעקרון שיעורי הבית נתנו לתלמידים ולא להורים. יחד עם זאת כשהילד מתקשה ואינו מבין את השאלות, מובן שעל ההורה לכוונו ולהדריך אותו. אם רואים שהילד איננו מבין את החומר הנלמד, כדאי לפנות למורה.

 

שאלה:

בני מתקשה לשבת יותר מ- 10 דקות לצורך הכנת שיעורי הבית. האם עלי לחייב אותו להמשיך? כמה זמן יש לצפות מילד לשבת ולהכין שיעורי בית לבד?

תשובה:

משך הזמן והיכולת של ילד לשבת ולעבוד לבד עולה עם הגיל, אולם לכל ילד יש טווח קשב שונה. יש לבדוק על ידי צפייה בילד כמה זמן הוא מסוגל להתרכז ולעבוד ביעילות לאחר שתדעו זאת, מומלץ לחלק את מטלות שיעורי הבית בהתאם.

 

 

שאלה:

בתי מתכוננת היטב לקראת מבחנים ויודעת היטב את החומר, אך במבחנים תשובותיה קצרות, לא מדוייקות ולא תמיד לענין. איך אפשר לעזור לה להוציא את הידע שלה בצורה נכונה בזמן המבחן?

תשובה:

זהו אכן מצב מתסכל מאוד, כאשר תלמידים לומדים הרבה לקראת מבחנים, ובמיוחד לקראת הבגרויות, אבל במבחנים לא מצליחים להביע את מה שהם יודעים. איך אפשר לעזור להם? יחד עם הלימוד והחזרה על החומר צריך לעבוד איתם גם על הכרת שאלות אפשריות ולתרגל ניסוח תשובות לשאלות. אם יכירו מבנים שונים של תשובות בהתאם לסוג השאלות יהיה להם קל יותר לענות. לפעמים הבעיה נובעת מקושי בכתיבה. הילד מנסה לחמוק מכתיבה מרובה על ידי כתיבת תשובות קצרות ולאקוניות שהן כמובן לא מספקות.

 

 

שאלה:

אני חושבת שבני זקוק להקלות בבגרות. למי אני אמורה לפנות על מנת שיקבל הקלות אלו?

תשובה:

התהליך לקבלת הקלות בבגרויות מתחיל בהתייעצות עם צוות בית הספר. במידה והם ממליצים על מתן הקלות לתלמיד, יש לפנות לאבחון. יש שני סוגי אבחונים האבחון הדידקטי מדיגש את הצד הדידקטי של הלמידה. עפ"י תוצאות האבחון, ההקלות עליהם מאבחן דידקטית יכול להמליץ הם: תוספת זמן, התעלמות משגיאות כתיב, הקראת שאלות והכתבה ובוחן ניטראלי. האבחון הפסיכו-דידקטי בודק גם את המצב הרגשי של הילד לצד יכולות קוגניטיביות. בהתאם לכך רק פסיכולוג יכול להמליץ על מבחן מותאם או מבחן בע"פ. השלב הבא לאחר שבוצע האבחון הוא פנייה לוועדת התאמות של משרד החינוך. רק עם אישור הוועדה ינתנו לתלמיד התאמות והקלות בבחינות הבגרות.